Opis produktu

System MQL został wprowadzony w celu zastąpienia tradycyjnych systemów chłodzenia przez zastosowanie minimalnych ilości czystego oleju. Precyzyjnie kontrolowany strumień sprężonego powietrza doprowadza/przenosi olej w postaci mgły olejowej do obrabianej powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapewnić wysoką wydajność obróbki. Mgła olejowa może być transportowana do obrabianej powierzchni na dwa sposoby:

  • zewnętrzne smarowanie — olej transportowany jest za pomocą dyszy,
  • wewnętrzne smarowanie — olej transportowany jest poprzez wewnętrzne otwory w narzędziach skrawających.

 

DROPSA posiada w swojej ofercie specjalne produkty przeznaczone do urządzeń MQL zasilanych zewnętrznie, gdzie aerozol powstały z rozproszenia oleju w strumieniu powietrza dociera na obwód urządzenia z dysz. Do tego typu obróbki wykorzystuje się wytwornice mgły olejowej typu Grip, VIP4Tools, MQL.

W ofercie DROPSY można również znaleźć produkty do układów dostarczających olej od wewnątrz. W takiej technologii środek smarujący dostaje się do wnętrza podzespołu od środka przez narzędzie. Zasilanie wewnętrzne może odbywać się w systemie jednokanałowym, gdzie generowanie mieszanki odbywa się poza głównym wrzecionem lub w systemie wielokanałowym, gdzie mieszanina powstaje w głównym wrzecionie umieszczonym w pobliżu narzędzia. W sprzedaży mamy produkty serii MKD-Dual działające na podstawie opatentowanej technologii generowania specjalnie profilowanych mikronowych cząsteczek mgły olejowej wstrzykiwanych do wrzecion i uchwytów znajdujących się przy przedniej krawędzi narzędzia tnącego.

Zalety smarowania mgłą olejową MQL

Smarowanie mgłą olejową MQL to metoda cechująca się licznymi zaletami. Mgła olejowa pozwala uniknąć wielu trudności, które pojawiają się nie tylko podczas pracy bez smarowania, ale też czynności, które zostały zabezpieczone za pomocą tradycyjnych technik. Najogólniej rzecz ujmując, smarowanie mgłą olejową MQL pozwala wyeliminować szkodliwe i niebezpieczne tarcie, do którego dochodzi na styku metal-metal. Dzięki temu komponenty precyzyjnych obrabiarek, ale też innych narzędzi, wolniej się ścierają i nie nagrzewają, co pozytywnie wpływa na ich efektywność oraz żywotność.

Wspomniane wyżej zalety są właściwe nie tylko metodzie MQL, ale też wszystkim innym technikom smarowania. Warto więc skupić się na atutach wyraźnie powiązanych z techniką rozpylania mgły olejowej. Najważniejszym aspektem w tym kontekście jest oczywiście oszczędność środka smarnego. Szacuje się, że dzięki precyzyjnej aplikacji oleju, daje się zaoszczędzić nawet do 600 litrów oleju na godzinę pracy układu. To doskonała wiadomość dla tych, którzy pracują w oparciu o maszyny potrzebujące intensywnego smarowania. Jak bowiem widać, smarowanie mgłą olejową MQL pozwala dostarczyć niezbędną porcję smarowidła bez potrzeby marnowania substancji chłodzących. W perspektywie wielogodzinnej pracy precyzyjnych obrabiarek takie rozwiązanie daje możliwości niemałych i konkretnych oszczędności.

mql