Smarowanie mgłą olejową
Smarowanie natryskowe polega na podawaniu ciągłego strumienia powietrza do punktu smarowania.
Polecamy naszą ofertę natryskowych układów smarowania MQL. Mechanizm smarowania natryskowego MQL polega na natrysku oleju w małej ilości, rozproszonego w strumieniu powietrza. Technika MQL sprawdza się idealnie m.in. przy smarowaniu narzędzi w obróbce CNC, nacinaniu gwintów, przy smarowaniu łańcuchów oraz w obróbce plastycznej blach.
Precyzyjny natrysk oleju sprawdza się w przypadku smarowania łożysk, przenośników, przekładni, łańcuchów, panewek kół czy innych elementów, w przypadku których wymagane jest zachowanie filmu olejowego. Smarowanie olejowe z wykorzystaniem naszych układów natryskowych to gwarancja niezawodności i precyzji niezależnie od okoliczności. Centralnie sterowany natrysk oleju zapewnia wymienionym wyżej elementom skuteczną ochronę przed tarciem i szybkim zużywaniem.
Systemy natrysku oleju to nieodzowny element precyzyjnych mechanizmów. Trudno wyobrazić sobie zaawansowaną obróbkę przy użyciu technologii CNC bez udziału podzespołma ogromny wpływ na pracę szerokiej gamy maszyn i układówów smarujących. Natrysk oleju usprawnia pracę maszyn, eliminując niepożądane tarcie. Działanie to nie tylko przyspiesza obróbkę, ale zwyczajnie czyni ją możliwą, bardziej efektywną i bezpieczną. Maszyny, których podzespoły zostały właściwie nasmarowane, wolniej ścierają się i w ramach nawet bardzo intensywnej eksploatacji mogą służyć naprawdę długo.
Istotą działania rozwiązań zapewniających natrysk oleju jest dostarczanie filmu ochronnego pomiędzy współpracujące elementy układu. Dzięki temu zostają one odseparowane, brak kontaktu skutkuje natomiast brakiem ryzyka ścierania oraz wzrostu temperatury tych elementów, które narażone są na stykanie się. Jak zatem widać, natrysk oleju ma ogromny wpływ na pracę szerokiej gamy maszyn i układów.
Systemy smarowania olejem pracują według szczegółowo opracowanego planu. W zależności od potrzeb można zastosować systemy centralne okresowe lub centralne ciągłe. Centralny okresowy system olejowy może być bezciśnieniowy i pod ciśnieniem. Bezciśnieniowy system natrysku oleju wykorzystuje zgrupowane smarowniczki, które działają w określonym czasie. Wypływ oleju może być przez nie regulowany lub nieregulowany. Z kolei w przypadku centralnego okresowego systemu natrysku oleju pod ciśnieniem wykorzystuje się:
W ciągłym centralnym układzie smarowania olejem również można zastosować układ bezciśnieniowy lub ciśnieniowy. W układzie bezciśnieniowym stałe dostarczanie oleju odbywa się przez rozpryskiwanie, za pomocą smarownic kroplowych lub natryskiwaczy. Z kolei ciągły system pracujący pod ciśnieniem można skonstruować bez udziału pompy lub też z użyciem wielopunktowych pompek z napędem mechanicznym. Pompki te mogą być wyposażone w zbiornik lub też pracować bez zbiornika i rozdzielaczy oleju. W procesie smarowania hydrostatycznego lub hydrodynamicznego w wyniku działania cieczy smarnych, w tym przypadku oleju, uzyskujemy pożądane przekształcenie tarcia suchego w płynne lub mieszane.