Popularne od ostatniej dekady XX wieku mgły olejowe MQL zwracają powszechną uwagę dzięki swoim walorom ekonomicznym. Według statystyk właśnie mgły olejowe MQL zapewniają zysk finansowy wynoszący 16% w ciągu roku. Użytkowanie mgieł jest właściwym wyborem – nie tylko pod względem finansowym – posiadają one też wiele innych atutów, takich jak na przykład prosty i wygodny proces użytkowania. Jak wygląda?
Mgły olejowe MQL – czym są?
Mgły olejowe to produkty o unikalnej właściwości. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów schładzających – charakteryzuje je struktura MQL, czyli “Minimal Quantity Lubrication”, polegająca na oszczędnej dystrybucji oleju w procesie chłodzenia. Kiedy te pierwsze w swojej pracy zużywały do 600 ml/h, dzięki mechanizmowi MQL te drugie funkcjonują dobrze przy 10 ml oleju na godzinę. Inwestycja wydaje się trafna, jeśli zwróci się uwagę na korzystny wpływ produktu na takie urządzenia, jak obrabiarka, dzięki którym doskonalone są ich osiągi oraz parametry. Zastosowanie znajduje on w wielu gałęziach przemysłu: popularnie jest wykorzystywany w przekładniach zębatych, prowadnicach.
Jak korzystać z mgieł olejowych MQL?
Mgła olejowa MQL wymaga specjalistycznego użytkowania. Na początku powinno się wiedzieć o tym, że musi podawana w dokładne miejsce skrawania. W przeciwnym razie może to doprowadzić do wytworzenia wysokiej temperatury, co skutkowałoby zmniejszeniem wytrzymałości samego narzędzia. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w zestaw, w którego skład wchodzą oprawki, modyfikowane wrzeciono maszyny, zbiornik oleju oraz urządzenie do mieszania, w celu przystosowania do chłodzenia mgły olejowej.
Aby dobrze i we właściwy sposób korzystać z mgły olejowej, należy posiadać oleje o niskiej klasie lepkości. Powinny one być ekologiczne oraz biodegradowalne. Korzystanie ze środka smarnego umożliwiają różnorodne zawory. Sam proces polega głównie na aplikowaniu powietrza do punktów smarowania. Pojawia się wtedy warstwa zmniejszająca tarcie, przy okazji minimalizująca zużycie elementów.