Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek układ smarowania bez sterownika. Ten ważny element ma kompaktową formę, a do tego można nim sterować zdalnie, co znacząco poprawia jego funkcjonalność i sprawia, że jest niezwykle wygodny w
użytkowaniu. Poza doborem odpowiedniego sterownika istotny jest też poprawny montaż. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jak zamontować sterownik do dwuliniowych układów smarowania.
Jaki sterownik wybrać do dwuliniowych układów sterowania?
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego sterownika, który spełni swoją funkcję w dwuliniowym układzie sterowania. Jednym z produktów zasługujących na uwagę jest sterownik VIP5, który jest łatwy w użyciu, a jednocześnie pozwala na kontrolę wielu parametrów w tym samym czasie. Urządzenie może pracować w trzech trybach, czyli cyklicznym, impulsowym albo przepływowym, a w razie potrzeby również w systemie wielocyklowym.
Sterownikiem dedykowanym do dwuliniowych układów smarowania jest VIP5 PRO, który został wyposażony w najbardziej zaawansowaną wersję sterowników. Dzięki niemu cykle można rozpoczynać zdalnie, a do tego ma funkcję kontroli autonapełniania pompy. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór innych wersji sterownika, czyli VIP5 PLUS albo VIP5 PRO ATEX, który jest przeznaczony do pracy w środowiskach potencjalnie niebezpiecznych.
Montaż i konfiguracja sterowników do dwuliniowych układów sterowania
Po wyborze odpowiedniego urządzenia przychodzi czas na montaż i konfigurację systemu. Montaż sterownika w układach dwuliniowych jest bardzo prosty, wystarczy wybrać model sterownika, który ma odpowiednie wymiary montażowe. Bardzo ważne jest, aby ustawić odpowiedni tryb pracy. Dzięki trybowi impulsowemu można wykorzystać sygnał z czujnika zewnętrznego i określać długość trwania fazy czuwania i cyklu smarowania. Kolejnym trybem pracy jest tryb przepływu, który przekształca sterownik w urządzenie monitorujące przepływ. Co więcej, w razie potrzeby można ustalić minimalną i maksymalną wartość przepływu. Niezależnie od wybranego trybu należy stale obserwować system.