Urządzenia, które są niezbędne do rozprowadzania środka smarnego w czysty i precyzyjny sposób, nazywamy wytwornicami mgły olejowej. Dzięki nim można przede wszystkim wyeliminować tak zwane chłodziwo, czyli kosztowny w utrzymaniu czynnik chłodząco-smarujący. Jak właściwie działają wytwornice mgły olejowej, gdzie się je montuje i jakie mają znaczenie w funkcjonowaniu maszyn?
Na czym polega praca wytwornic mgły olejowej?
Na początek warto skupić się na tym, jak właściwie działają wytwornice mgły olejowej. Praca urządzenia rozpoczyna się od zassania płynu ze zbiornika, który jest największym elementem wytwornicy. W tym celu wykorzystywane jest sprężone powietrze, które pozwala na rozbicie płynu na drobne cząsteczki. W ten sposób powstaje mgła olejowa.
Tak przygotowana substancja może być bezpiecznie przetransportowana do sieci przewodów. Na końcu każdego z nich znajdują się dysze, które mają za zadanie skondensować cząstki mgły olejowej w większe krople. Ostatnim krokiem w całym procesie jest smarowanie poszczególnych elementów maszyn, w których zamontowane są wytwornice mgły olejowej.
W jakich maszynach są montowane wytwornice mgły olejowej?
Biorąc pod uwagę fakt, jak ważną funkcje pełnią wytwornice mgły olejowej, ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Są montowane w maszynach, w których smar jest niezbędny do zapewnienia ich poprawnego funkcjonowania. W praktyce oznacza to, że wytwornice mgły olejowej cieszą się największą popularnością w następujących branżach:
- górnictwo,
- przemysł,
- rolnictwo,
- budownictwo,
- motoryzacja.
Rola wytwornic jest szczególnie ważna, jeżeli chodzi o urządzenia, które wykonują obróbkę na sucho. Dzięki nim w maszynach wykorzystywana jest minimalna ilość substancji smarującej, czyli oleju, co w przypadku wielu przedsiębiorstw gwarantuje duże oszczędności. Warto również zwrócić uwagę na to, że smarowanie narzędzi skrawających przedłuża ich żywotność, a do tego poprawia parametry pracy. W praktyce oznacza to, że proces obróbki jest krótszy, a co za tym idzie – zyski są większe.