Smarowanie maszyn jest czynnością bardzo istotną – to właśnie ono odpowiada za zwiększenie ich trwałości i żywotności. Smarowanie zmniejsza tarcie pomiędzy elementami, zmniejsza użycie cieplne i bezpośrednio przekłada się na bezawaryjność maszyny oraz ograniczenie problemów z utratą mocy. Jak łatwo można się domyślić, jest szczególnie istotne w maszynach pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Jak układ smarowania wygląda w ich przypadku? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Czym są układy centralnego smarowania?
W skomplikowanych maszynach znajduje się wiele punktów smarnych, które wymagają podawania określonej ilości środka smarnego z określoną częstotliwością. Aby było to możliwe, maszyny te wyposaża się w układy centralnego smarowania. Sprawdzają się one świetnie w przypadku maszyn pracujących w trudnych warunkach środowiskowych, a także tych, które punkty smarne mają rozmieszczone w trudno dostępnych miejscach. Układy centralnego smarowania są powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych, maszynach rolniczych, budowlanych, poligraficznych, użytkowych, i wielu innych urządzeniach. Dzięki nim środek smarny podawany jest precyzyjnie i regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta maszyny, w związku z tym nie dochodzi też do zjawiska przesmarowania.
Rodzaje układów centralnego smarowania
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów układów centralnego smarowania, w tym: impulsowe, jednoliniowe, progresywne, wieloliniowe i obiegowe. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie sposobem rozprowadzania środka smarnego, a także wyposażeniem i działaniem. Konkretny układ zawsze dobiera się do potrzeb danej maszyny – liczby punktów smarnych, częstotliwości ich smarowania i innych zaleceń producenta maszyny.
Jeśli chodzi o maszyny pracujące w trudnych warunkach środowiskowych (np. maszyny górnicze, rolnicze i budowlane), najczęściej wykorzystuje się smarowanie dwuliniowe. Zapewnia ono intensywne dozowanie środka smarnego nawet do kilkuset punktów smarnych. Co ważne, dwuliniowe układy centralnego smarowania wykorzystywane są również do smarowania całych ciągów technologicznych pracujących w trudnych warunkach: rozlewniach, hutach, czy przemyśle wapienniczym.