Smarowanie jest jedną z najważniejszych czynności gwarantujących dobry stan techniczny każdej maszynie. Dzięki niemu maszyna może pracować płynnie, efektywnie, wydajnie i bezawaryjnie.
Smar rozprowadzany na poszczególnych częściach i elementach maszyny zmniejsza tarcie zachodzące między nimi podczas pracy. Jest to bardzo istotne, ponieważ tarcie jest szkodliwe dla części maszyn, które permanentnie trąc jedna o drugą, obniżają tempo pracy oraz jej wydajność, a także zużywają się, co wpływa bezpośrednio na ich krótszą żywotność. Nienasmarowana maszyna kosztuje więcej, ponieważ wymaga częstszych napraw i wymian różnych elementów na nowe. W przeszłości smarowanie było realizowanie manualnie, dzisiaj dysponujemy układami centralnego smarowania, które robią to automatycznie, nie angażując do tego pracowników. Dzięki nim środek smarny jest precyzyjnie i regularnie nanoszony na miejsca maszyny, które tego potrzebują.
Co jest najważniejszą częścią układów smarowania?
Niewątpliwie najważniejszą częścią każdego układu smarowania jest jego sterownik, który pełni rolę swoistego „mózgu” całego systemu. Jest to urządzenie elektroniczne, a do jego podstawowych zadań należy monitorowanie i sterowanie pracą układu centralnego smarowania. To on jest odpowiedzialny za tak istotne kwestie jak ustalanie dokładnego czasu smarowania oraz ilości dozowanego smaru. Sprawdza także, czy dany cykl smarowania został prawidłowo zrealizowany. Oprócz tych podstawowych zadań sterownik może również sprawdzać stan poziomu smaru w zbiorniku, kontrolować automatyczne napełnianie pomp czy pełnić pieczę nad ochroną termiczną. Do jego zadań należy także informowanie operatorów danej maszyny o pojawiających się niepokojących objawach w pracy całego układu. Dzięki sterownikom pracownicy wiedzą, czy w układzie nie wystąpił brak ciśnienia roboczego lub kiedy należy zająć się czyszczeniem jego dysz i przewodów, aby zapewnić mu bezawaryjną pracę.
Jaki sterownik wybrać?
Sterowniki układu smarowania różnią się swoimi parametrami technicznymi, a także funkcjami, jakie mogą pełnić. Wybierając odpowiedni sterownik do układu smarowania w swojej maszynie, trzeba koniecznie zapoznać się najpierw z jego specyfikacją techniczną. Najważniejszą informacją jest to, czy dany sterownik jest dopasowany do posiadanego przez nas systemu smarowania. Systemy te różnią się bowiem różnymi parametrami (np. rodzajem i ilością czujników, które wymagają kontroli).