Przejdź do treści
Układy Centralnego Smarowania
Najwyższa jakość oraz profesjonalne doradztwo
Pompy smaru i oleju
Przedstawiamy Państwu naszą ofertę pomp smaru i oleju. Są to urządzenia przeznaczone do stosowania w systemach smarowania małych, średnich i dużych rozmiarów oraz różnych typach układów smarowania. Pompy smarujące to obligatoryjny element zintegrowanych jednostek smarujących. Obsługa pompy odbywa się za pomocą wyświetlacza LED. Zamiast wyświetlacza pompa smaru może być również obsługiwana za pomocą przycisku z lampką sygnalizującą stan pracy urządzenia. Sprzedajemy zarówno pompy smaru manualne, jak i pompy zasilane elektrycznie i pneumatycznie. Dobór rodzaju pompy do danego układu smarowniczego powinien uwzględniać potrzeby maszyn, urządzeń i linii technologicznych. Ilość środka smarnego dostarczana za pośrednictwem pompy do systemu powinna zapewniać stałe ciśnienie o wartości umożliwiającej dostarczenie smaru do każdego z punktów odbioru.
Pompy smaru do progresywnych układów centralnego sterowania
Pompy smarowe to urządzenia, które odpowiadają m.in. za zasilanie progresywnych układów centralnego sterowania. Na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, jednak obecnie największą popularnością cieszą się pompy smaru elektryczne. W naszej ofercie pomp smaru znajdują się wyłącznie najwyższej jakości, profesjonalne urządzenia, które odznaczają się doskonałymi parametrami oraz płynną pracą.
Pompy smaru w układach progresywnych to mechanizm, który doskonale sprawdza się w maszynach stacjonarnych oraz jezdnych. Z użyciem wspomnianych rozwiązań smarowane są komponenty takich urządzeń jak: koparki, ładowarki oraz inne maszyny budowlane.
Pompy smaru w progresywnych układach centralnego sterowania to rozwiązania doskonale sprawdzające się dzięki prostocie działania oraz szerokiej funkcjonalności. Pompa smaru w układach progresywnych przeznaczona jest do tego, by dostarczać smarowidło o określonych parametrach. Przyjmuje się, że lepkość olejów stosowanych w tego typu układach powinna być większa niż 40 cST. Warto również dodać, że smary stosowane w pompach progresywnych układów centralnego sterowania mogą dochodzić do trzeciej klasy konsystencji zaproponowanej przez Amerykański Instytut Smarów Plastycznych (NLGI). Na marginesie trzeba podkreślić, że na polskim rynku również opracowano standardy klasyfikacji smarowideł, a odpowiednikiem wspomnianego już podziału jest norma PN-85/C-04095.
Wybór odpowiedniej pompy smaru i oleju
Pompy smaru i oleju są podstawowym elementem układów centralnego smarowania maszyn oraz urządzeń. Prawidłowe smarowanie części i podzespołów stanowi istotny aspekt wpływający na trwałość i niezawodność podczas pracy układów mechanicznych. Obecność czynnika smarnego powoduje zmniejszenie tarcia pomiędzy elementami współpracującymi, chroniąc je przed nadmiernym zużyciem i zapewniając im dłuższą żywotność. Pompy smaru i oleju stanowią serce każdego systemu smarowania, a ich odpowiedni dobór ma istotne znaczenie dla bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń.
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej pompy do układu centralnego smarowania, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest określenie zakresu gęstości środków smarnych, które będą wykorzystywane podczas pracy pompy. W opisie parametrów technicznych każdej pompy można znaleźć informacje odnośnie do klas gęstości oraz lepkości smarów i olejów, z którymi dane urządzenie może współpracować. Drugim aspektem jest określenie maksymalnego ciśnienia roboczego oraz wydatku elementu pompującego, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia odpowiedniej wydajności smarowania. Ważne jest również określenie maksymalnej temperatury roboczej. Dobór urządzenia o zbyt niskiej granicy tolerancji może doprowadzić do przegrzania lub utraty sprawności. Ostatnią kwestią jest określenie wymagań dotyczących budowy, wyposażenia i możliwości pracy pompy smarującej. W tym wypadku należy uwzględnić przede wszystkim użytkową pojemność zbiornika, liczbę dozowników oraz sposób sterowania (ze sterownikiem lub bez).
Pompy smaru i oleju UCS
Marka Układy Centralnego Smarowania będąca liderem w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań do układów centralnego smarowania maszyn oraz urządzeń, oferuje szeroki asortyment pomp do smaru i oleju, które charakteryzują się trwałością, niezawodnością i bezawaryjnością podczas pracy. Wśród proponowanych produktów można znaleźć pompy smaru i oleju o różnej konstrukcji i przeznaczeniu. Do głównych kategorii produktów zaliczamy: pompy beczkowe, pompy pneumatyczne, pompy elektryczne, pompy zębate oraz pompy manualne.
Pompy beczkowe
Pompy beczkowe to specjalny rodzaj pomp wykorzystywany do przetłaczania środków smarnych oraz innych substancji o dużej gęstości i lepkości z dużych zbiorników ze. Stosowane są również do zasilania układów progresywnych i liniowych. Urządzenia te składają się z długiej rury pompującej i wirnika napędzanego silnikiem pneumatycznym, elektrycznym, hydraulicznym lub za pośrednictwem pracy ręcznej. Pompy beczkowe charakteryzują się dużą wydajnością i odpornością na długotrwałe obciążenie.
Pompy pneumatyczne
Pompy pneumatyczne to urządzenia przystosowane do pracy z olejami i smarami o odpowiednich klasach gęstości. Dzięki swojej prostej, ale dopracowanej konstrukcji oraz wysokiej jakości materiałom, pompy te zapewniają niezawodność i trwałość w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Pompy pneumatyczne wykorzystują do pracy sprężone powietrze, które naciska na tłok znajdujący się w korpusie pompy, powodując przepływ cieczy. Niektóre modele wyposażone są w sterownik do pracy automatycznej, który umożliwia precyzyjne kontrolowanie procesu smarowania.
Pompy elektryczne
Pompy elektryczne to urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym, które zapewniają wysoką wydajność procesu smarowania elementów maszyn i pojazdów mobilnych. Wśród dostępnych na rynku modeli największą popularnością cieszą się pompy ze sterowaniem automatycznym, które umożliwiają pełną automatyzację procesów smarowania i ograniczenie obsługi przez operatora. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest ich kompaktowa budowa, co pozwala na łatwy i bezproblemowy montaż.
Pompy zębate
Pompy zębate działają na zasadzie ssania i tłoczenia oleju za pomocą dwóch obracających się kół zębatych. Charakteryzują się one prostą konstrukcją i mogą pracować w sposób ciągły lub przerywany. Urządzenia te nazywane są również pompami samosmarującymi, co oznacza, że mają zdolność pobierania oleju niezbędnego do właściwego smarowania elementów mechanicznych samego urządzenia oraz poszczególnych podzespołów maszyny obsługiwanych przez system.
Pompy manualne
Pompy manualne to proste w obsłudze urządzenia stosowane w niewielkich układach centralnego smarowania, gdzie zapotrzebowanie na środek smarny jest niewielkie. Mogą być one stosowane w przypadku, gdy brakuje dostępu do zasilania elektrycznego lub gdy korzystanie z zasilania elektrycznego jest niebezpieczne czy nieopłacalne. Pompy te stanowią alternatywę dla urządzeń mechanicznych, a ich niewątpliwą zaletą są niskie koszty zakupu, eksploatacji i serwisowania.
Co wziąć pod uwagę, dobierając smar do konkretnego zastosowania?
W przypadku pomp smaru najistotniejsze znaczenie dla ich bezawaryjnego działania mają parametry i jakość używanego materiału smarnego. Decydując się na zastosowanie konkretnego środka do smarowania połączeń za pomocą pompy, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj obciążenia, z jakim urządzenie będzie musiało sobie poradzić. Dobór smaru do pomp powinien też uwzględniać obecność wody słodkiej i morskiej oraz ilość pyłów, które znajdują się w atmosferze. Ważne jest również czy pracujące elementy mają kontakt z rozpuszczalnikami. Kolejne istotne czynniki to temperatura w trakcie pracy, jej wahania oraz intensywność użytkowania maszyny.