Przejdź do treści
Układy Centralnego Smarowania
Najwyższa jakość oraz profesjonalne doradztwo
Czujniki w układach centralnego smarowania
Czujniki do układów centralnego smarowania pozwalają kontrolować dystrybucję środka smarnego tak, aby zapewnić optymalne smarowanie wszystkich punktów i ograniczyć straty smaru w przypadku awarii lub uszkodzenia oraz unikać marnotrawstwa smaru. Dobór czujników zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania układu oraz sterowników. W rozbudowanych systemach coraz częściej stosuje się czujniki, które komunikują się z jednostką centralną, co pozwala na bieżąco monitorować stan techniczny układu i jakość smarowania.
Czujniki w układach centralnego smarowania pozwalają monitorować stan poszczególnych komponentów, sekcji i ilość smaru, która dociera do poszczególnych elementów i punktów smarnych. Co więcej, montaż czujników w odpowiednich miejscach oraz ich komunikacja ze sterownikiem układu centralnego smarowania pozwala automatyzować pracę układu smarowania i kontrolować go zdalnie. Do najczęściej wybieranych czujników można zaliczyć:
- czujniki ciśnienia – to jeden z elementów pozwalających na weryfikację jakości smarowania,
- czujniki przepływu – jakość dystrybucji środka smarnego w sekcjach złożonych układów w pewnym zakresie umożliwia weryfikację stanu technicznego układu oraz weryfikację skuteczności smarowania,
- czujniki zbliżeniowe – badanie parametrów pracy rozdzielacza to jeden z ważnych elementów analizy pracy złożonych układów centralnego smarowania,
- czujniki poziomu – pozwalają badać poziom oleju lub smaru w zbiornikach, zasobnikach i pompach. W naszej ofercie są dostępne są czujniki poziomu do popularnych pomp oraz typowych układów zasilania smarem i olejem, które są wykorzystywane w przemysłowych układach centralnego smarowania.
Wybór czujników do układu centralnego smarowania zależy od rodzaju układu, wybranych komponentów i możliwości sterownika układu centralnego smarowania.
Czujniki ciśnienia w układach smarowania
Czujniki ciśnienia w układach smarowania monitorują ciśnienie w układzie, aby pomagać ocenić jakość smarowania w poszczególnych jego częściach. Czujniki ciśnienia stosuje się w precyzyjnych układach smarujących wrażliwe części i inne tego typu elementy. Informacje na temat zmian ciśnienia w danej części układu mogą zaalarmować operatora i umożliwić mu szybką reakcję. Wymaga to zaawansowanego sterownika systemu smarowania. Przywrócenie prawidłowych parametrów smarowania pozwala ograniczyć zużycie środka smarnego, uniknąć uszkodzenia smarowanych elementów i zapobiec kosztownym przestojom.
Czujniki przepływu w układach smarowania
Czujniki przepływu w układach smarowania pozwalają badać przepływ środka smarnego i w ten sposób określać jakość jego dystrybucji i w pewnym zakresie jakość smarowania w danym punkcie lub sekcji układu centralnego smarowania. Zbyt niski przepływ może sugerować problem techniczny, który warto jak najszybciej rozwiązać. Wysokiej jakości sterowniki układów smarowania mają możliwość komunikowania się z czujnikami przepływu, co pozwala na bieżąco informować operatora o nieprawidłowościach, których może nie zauważyć z uwagi na wielkość i złożoność budowy układu centralnego smarowania lub z innych powodów.
Czujniki zbliżeniowe w układach smarowania
Czujniki zbliżeniowe w układach centralnego smarowania mierzą parametry pracy rozdzielaczy środka smarnego. To ważne dane, które umożliwiają ocenę wydajności dystrybucji smaru w danym miejscu w układzie. Dzięki komunikacji między czujnikiem i sterownikiem układu smarowania jednostka centralna może kontrolować stan układu i zwracać informacje o ewentualnych nieprawidłowościach, które wymagają interwencji serwisowej. Czujniki zbliżeniowe do układów smarowania dobiera się do wybranego systemu smarowania i parametrów środka smarnego.
Czujniki poziomu w układach smarowania
Czujniki poziomu w układach pozwalają kontrolować poziom smaru lub oleju w zasobnikach i zbiornikach oraz pompach układu centralnego smarowania. Kontrola poziomu środka smarnego to jeden z ważniejszych elementów bieżącej obsługi technicznej. Odpowiednio dobrane czujniki poziomu w układach pozwalają alarmować operatora o niskim stanie środka smarnego. Dzięki czujnikom poziomu, w układach centralnego smarowania z systemem automatycznego uzupełniania środka smarnego, system uzupełnia zbiornik smaru lub oleju, gdy tylko jest to konieczne i możliwe. Wybór czujnika poziomu do układu smarowania zależy od rodzaju komponentów, które zostały wybrane do budowy układu i parametrów zastosowanego środka smarnego.
Podsumowanie
Podsumowując, rozbudowane układy centralnego smarowania liczące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset punktów smarnych to złożone systemy, które można kontrolować. Aby w pełni wykorzystać potencjał dostępnych zaawansowanych sterowników do centralnych układów smarowania, które pozwalają kontrolować dystrybucję smaru i oleju w całym układzie smarowania, trzeba zamontować zestaw czujników, który będzie generować potrzebne dane. W tym celu stosuje się różnego rodzaju czujniki dopasowane do wybranego rodzaju układu smarowania, środka smarnego i możliwości sterownika, który zarządza pracą układu i monitoruje dostarczane do niego ilości środka smarnego. Oferowane przez nas czujniki poziomu, przepływu, ciśnienia i czujniki zbliżeniowe można zastosować we wszystkich typach układów centralnego smarowania. Wystarczy dobrać komponenty dopasowane do możliwości sterownika i specyfiki wybranego układu smarowania. W razie problemu z doborem czujników warto zapytać dystrybutora Dropsa, co w danym przypadku sprawdzi się najlepiej.