Przejdź do treści
Układy Centralnego Smarowania
Najwyższa jakość oraz profesjonalne doradztwo
Czujniki zbliżeniowe
Odpowiednie smarowanie układów mechanicznych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wydajności oraz trwałości części maszyn i urządzeń. Proces ten jest najczęściej realizowany przez układ centralnego smarowania. W przypadku mechanizmów, które wymagają smarowania różnych punktów smarnych, stosuje się tzw. rozdzielacze progresywne, zapewniające równomierne i kontrolowane dostarczanie smaru do tych punktów. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne smarowanie różnych części maszyn jednocześnie.
Aby zwiększyć wydajność i efektywność procesu smarowania wykorzystuje się również specjalne czujniki zbliżeniowe. Działają one na zasadzie wykrywania obecności smaru w poszczególnych kanałach rozdzielacza progresywnego, co umożliwia lepszą kontrolę ilości smaru dostarczanego do różnych punktów smarnych oraz sygnalizację braku smaru lub jego niskiego poziomu. Dzięki czujnikom zbliżeniowym układy centralnego smarowania działają bardziej precyzyjnie, unikając nadmiernego smarowania lub przestoju spowodowanego brakiem smaru. To niezwykle istotne, gdyż pozwala na optymalne smarowanie maszyn, minimalizując zużycie smaru i zapewniając ich sprawne oraz bezpieczne działanie.
W zależności od konstrukcji układu smarowania czujniki zbliżeniowe do rozdzielaczy progresywnych mogą różnić się między sobą pod względem budowy i zasady działania. Marka UCS, która od wielu lat specjalizuje się w dostarczaniu części i podzespołów do układów centralnego smarowania, oferuje swoim klientom niezawodne czujniki zbliżeniowe, m.in. ultrasensory, przełączniki kontroli przepływu oraz wskaźniki wizualne. Proponowane rozwiązania zapewniają niezawodną pracę części i podzespołów, z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego.
Ultrasensor
Ultrasensory to nowoczesne i często wykorzystywane czujniki zbliżeniowe do rozdzielaczy progresywnych. Ich działanie jest oparte na monitorowaniu zmian strumienia magnetycznego, które są wynikiem zmiany położenia tłoczka w rozdzielaczu progresywnym. Zaletą tych czujników jest prosta budowa pozbawiona ruchomych części, co znacząco wydłuża żywotność elementów i ogranicza ich podatność na awarie. Oferowane produkty występują w formie uniwersalnej lub jako dedykowane czujniki zbliżeniowe do rozdzielaczy progresywnych, np. ultrasensor SMX/SMO/SMP, ultrasensor DM/DMM oraz ultrasensor DMG.
Stosowanie ultrasensorów jest szczególnie zalecane w przypadku występowania trudnych warunków pracy, takich jak zmienne temperatury i wysokie ciśnienie. Czujniki mogą funkcjonować w temperaturze od -10°C do +60°C i ciśnieniu roboczym na powierzchni czołowej sensora do 400 bar. Ultrasensory mają stopień ochrony IP67. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wyposażono je również w zabezpieczenie przed zwarciem.
Przełącznik kontroli przepływu
Czujniki zbliżeniowe do rozdzielaczy progresywnych mogą występować również w formie przełączników kontroli przepływu. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w układach dwuliniowych jest mikroprzełącznik kontroli przepływu oferowany przez firmę UCS. Czujnik ten umożliwia kontrolę ilości smaru dostarczanego do poszczególnych punktów smarowania i pozwala monitorować prawidłowe funkcjonowanie tłoka w rozdzielaczu.
Wskaźnik wizualny
Czujniki zbliżeniowe w układach centralnego smarowania wykorzystują czasami zjawiska optyczne. Przykładem takiego czujnika jest wskaźnik wizualny SMX, który jest przeznaczony do układów SMX i SMO. Umożliwia on monitorowanie pracy tłoczka w rozdzielaczach progresywnych na podstawie analizy światła.